ANA SAYFA
HEDEFİMİZ
HİZMETLERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
GALERİ
İLETİŞİM
 Hızlı Erişim
- Ana Sayfa
- Hakkımızda
- Referanslarımız
- Haberler
- Foto Galeri
- İnsan Kaynakları
- İletişim
Entegre Taşımacılık
Ana Sayfa « geri dön
Entegre Taşımacılık
Lojistik hizmetlerin hammadde tedarikinden ürünün dağıtımına kadar bir sistem çerçevesinde görülmesidir. Tedarik zincirini bir bütün olarak kabul edip tüm işlevlerin yönetilmesini gerektirir (Alkan ve Erdal, 2004: 214).

  Günümüz Dünyasında, özellikle taşımada entegrasyona yönelik adımlar atılmaktadır. Lojistik operatörleri artan müşteri taleplerine uymak amacı ile dünya çapında tesisler açarken bu müşterileri kazanmak amacı ile Amsterdam Westpoint gibi lojistik merkezleri ile Dubai’deki Jebel Ali Serbest Bölgesi gibi serbest ticaret bölgeleri geliştirmektedir (www.und.org.tr).

  Malzemeler deniz,hava, kara ya da demiryolu ile taşınmakta, ya birden fazla yerden gelmekte, yeniden paketlenmekte ve başka yerlere gönderilmekte ya da kısa veya uzun süre sonra kullanılmak üzere belli bir bölge veya ülkede depolanmaktadır. Bununla beraber 24 saat hizmet veren ileri derece teknolojik sistemlerle donatılmış depolar kurulmakta, bunun sonucunda bu şirketlerin Amsterdam Schiphol Havaalanı gibi 24 saat hizmet veren taşımacılık merkezlerine yakın yerlere yerleşmeleri gerekmektedir.

  Tüm bu gelişmeleri etkileyen en önemli faktör dünya ticaretindeki inanılmaz gelişmelerdir. Günümüz dünyasının haberleşme ve bilişim sistemleri ürünü üretebilmeyi sorun olmaktan çıkartmıştır. Bu problemin yerini pazara ulaşma sorunu devralmıştır. Ve bunun sonucunda lojistik hizmetler tamamlayıcı nitelikten çıkıp, rekabet avantajı sağlamak için kritik bir faktör olarak nitelendirilmiştir.

  Ülkemiz ise henüz entegre taşımacılık alanında emekleme aşamasındadır. 1950’li yıllara kadar planlı bir şekilde yapılan ulaştırma politikaları, 1950’den sonraki iktidarların popülist davranışları sebebi ile planlamadan uzak bir şekilde günü kurtarmak amacı ile yapılmıştır. Şu an dengesizlikler giderilmeye çalışılıyorsa da 50 yılın verdiği karmaşayı aşmak çok kolay değildir. Özellikle büyük yolcu ya da eşya terminallerinin yapımında ulaşılabilirlik, merkeze yakınlık, coğrafi konum gibi temel koşullar gözetilmesi gerekmektedir.

 
 
 
Ana Sayfa | Hakkımızda | Foto Galeri | Lojistik | Hizmetlerimiz | Haberler | İnsan Kaynakları | İletişim | Etiketler